Leggyakoribbak a bélben élősködő férgek, amelyek a bélférgességet okozzák. Ez egészséges felnőtt állatokban észrevétlen tud lenni, bennük jellemzően nem is képesek nagyon elszaporodni, és legfeljebb csak enyhe tüneteket okoznak (hacsak nincs valamilyen immunrendszert gyengítő tényező). Kölykökben azonban nagyobb mértékben el tudnak szaporodni, jellegzetes tünetek, akár komoly probléma is kialakulhat. A különböző férgek a bél különböző szakaszain telepedhetnek meg, ez alapján némileg eltérő tüneteket okoznak, pl.: hasmenés (folyékony, nyálkás, vagy akár véres), bélgyulladás, hányás, növekedésben való elmaradás, vérszegénység.
Bizonyos férgeket közvetlenül, egy másik, fertőzött állat bélsarával való kontaktus során kaphatja el a kutyus, más férgeknek ún. közti gazdákra van szüksége a kutyák fertőzéséhez. Utóbbi csoportba tartoznak a galandférgek, így pl. a Dipylidium caninum, azaz az uborkamag képű galandféreg a bolhák elfogyasztásával kerülhet a kutya vagy cica bélcsatornájába. Ha tehát bolhásság miatt kezeljük a kedvencünket, akkor féreghajtás is mindig szükséges.
Bélférgesség ellen sok készítmény áll rendelkezésre, melyek megelőzésre és kezelésre is alkalmasak lehetnek. Amennyiben bélférgességre van gyanú, állatorvosi konzultáció javasolt, bélsárvizsgálattal megállapítható, pontosan melyik parazita okozza a problémát, és az erre leginkább ható gyógyszert és kezelést írja elő az orvos. Megelőzésre általában kombinált féreghajtó készítményeket alkalmazunk, melyek minden fontos bélféreg ellen hatékonyak.
A férgek kapcsán fontos megemlíteni, hogy néhány fajuk (Pl. Echinococcus fajok) ún. zoonotikus kórokozó, ami azt jelenti, hogy az embert is képesek megbetegíteni. Az Echinococcus féregnek az ember közti gazdája, a belső szervekben (máj, agy, tüdő) cisztákat képezhet, ez különösen gyengébb immunrendszer esetén okoz veszélyt. Ezért is fontos a kutyák bélférgességének megelőzése.
Egyéb férgek:
Sajnos most már pár éve Magyarországon is terjedőben van a szívféreg (Dirofilaria immitis), melyet a szúnyog terjeszt, és kifejlett állapotában a tüdő ereiben és a szív üregeiben élősködik. Ez a féreg a bélférgességgel szemben a felnőtt állatokra jelent komoly veszélyt, elszaporodva a szervezetben súlyos szívelégtelenséget okozhat. A kialakult szívférgesség nagyon komoly betegség, nem egyszerű megszabadulni tőle, ezért jobb megelőzni a bajt, és folyamatosan védekezni a kialakulása ellen. Ezzel kapcsolatban állatorvosi konzultáció szükséges, ugyanis a megelőző szerek alkalmazása előtt vérvizsgálatra lehet szükség. Ennek az az oka, hogy ha esetleg a kutyus már fertőzött, akkor ezen szerek alkalmazása veszélyes lehet!
A bőrféreg (Dirofilaria repens) jelentősége abban áll, hogy a szívféreghez nagyon hasonló élősködő, ugyanúgy a szúnyog terjeszti ezt is. A szívférgességre irányuló vizsgálatok során lehet kimutatni. Ez a féreg a bőr alatti kötőszövetben élősködik, esetenként duzzanatot, bőrgyulladást okozhat, de komoly problémát ritkán jelent. A szívférgesség elleni védekezésben azonban más protokoll alkalmazására lehet szükség, ha ez jelen van.
Külső élősködők
Bolha
A bolha vérszívó élősködő. A vérszívással az esetek nagyrészében csak kellemetlenséget, viszketést okoz az állatoknak. Ritkán, nagyon súlyos fertőzés esetén kölyköknél, vagy legyengült állapot esetén azonban vérszegénységhez is vezethet. A bolhák ezen kívül betegségek terjesztésében is szerepet játszhatnak, pl. a pestist is ők terjesztik, vagy a fentebb már említett uborkamagképű galandféreg is a bolhákon keresztül képes fertőzni a kedvenceinket.
A bolhák híresek róla, hogy nagyot tudnak ugrani, ezzel a módszerrel kerülnek rá kedvenceinkre, akár egy másik állatról, akár a környezetből is felugorhatnak rá.
Bolha elleni védekezésre többféle készítmény létezik: rácseppentős (spot on) oldatok, spray-k, fürdetők, nyakörvek, tabletták. Hogy melyik a legalkalmasabb készítmény az adott kutya vagy cica számára, az több dologtól függ, többek közt az állat tartási körülményeitől, szőre minőségétől is.
Megelőzésre általában kombinált készítményt alkalmazunk, melyek egyben több élősködő ellen is hatásosak.
Amennyiben bolhával fertőződött kedvencünk, érdemes olyan készítményt választani, ami a bolha fejlődési alakjaira is hat, ezáltal a környezetben is pusztítja a bolhákat. Ugyanis a bolhának csak a kifejlett alakja megy rá a gazdaállatra vért szívni, a fejlődési alakjai (pete, lárva, báb) a környezetben élnek, főleg azokon a részeken, ahol a kutya vagy cica sok időt tölt. Emiatt bolhásság esetén a kutya környezetét is érdemes jó alaposan kitakarítani, a fekhelyeket magas hőmérsékleten kimosni, vagy akár lecserélni, és megfelelő rovarírtószerekkel kezelni a felületeket.
Előfordul ún. bolhanyál allergia, mely azt jelenti, hogy egyetlen csípéstől is komoly bőrgyulladás, allergiás reakció alakul ki. Ilyen esetekben pedig olyan szer választandó, melynek távoltartó hatása is van, hogy a lehető legkevesebb esély legyen arra, hogy akár csak egy bolha is a kutya közelébe kerüljön.
Kullancs
A kullancs szintén egy vérszívó élősködő, állatokon és embereken is élősködhet, a legnagyobb jelentősége betegségek terjesztésében van. Olyan betegségeket terjeszt, mint pl. a Lyme kór, vagy a Babesiosis, melyek nagyon súlyos következményekkel járhatnak, akár halálos kimenetelűek lehetnek.
A kullancsok alacsony bokros, vagy füves területeken laknak, ezekről a növényekről másznak át az állatainkra, ahol akár napokig elidőznek a vérszívással.
Ellenük való védekezés nagyon fontos az általuk terjesztett betegségek megelőzése miatt, erre általában a bolhák ellen is hatékony készítmények alkalmasak.
Fontos, hogy ezek az élősködők, bár tavasszal és ősszel találhatók meg legnagyobb számban, de egész évben előfordulhatnak, télen-nyáron, tehát az ellenük való védekezés egész évben szükséges.
Sajnos a védekezésre alkalmazható gyógyszerek egyike sem nyújt 100%-os védelmet, ha valahol nagyon sok kullancs van, ott 1-1 képes lehet átcsúszni a védelmi vonalakon. Ezért minden séta után (főleg, ha erdőben voltak) érdemes átnézni a kutyust, hogy nincs-e benne kullancs, és ha találunk, akkor mielőbb eltávolítani azt. Minél hamarabb eltávolítjuk ugyanis a kullancsot, annál kisebb az esélye, hogy megfertőzze kedvencünket.
Fontos, hogy a kutyák részére gyártott, élősködők elleni szerek egy része mérgező a cicák számára! Erről mindenképpen tájékozódjunk, ha cica és kutya is lakik egy háztartásban.