Mitől lesz hipoallergén a kutyatáp?
Elősőként tegyük tisztába pontosan mit nevezünk hipoallergén tápnak!
Ezekben a tápokban nagy százalékban az állati eredetű fehérje csupán egy forrásból származik, főleg olyan ritkább állatok húsából, amikkel kevésbé találkoznak kedvenceink normál esetben. A kínálat az egyszerűbb nyúlhústól rovarfehérjéből készült eledelig terjed, de még így sincs garancia rá, hogy megszűnnek az allergiás tünetek. A hipoallergén eledelek csúcsát a hidrolizált, vagyis részekre bontott fehérjéket tartalmazó eledelek jelentik – ilyen például a Hill's Z/D eledel is, mely kutyás és macskás változatban is elérhető.
Egyik leggyakoribb ételallergia Magyarországon a csirke-allergia, de világszinten sokkal inkább jellemző, hogy a kutyák marhára vagy bárányra allergiásak – így ezeket az összetevőket semmilyen esetben sem tartalmazhatja egy hipoallergénnek mondott eledel.
Ételallergiás kutyák esetében kifejezetten fontos, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz jussanak hozzá. Nem elég csupán az alapvető vitaminokra gondolni, Omega 3 és 6 zsírsavak, halolajak és egyéb összetevők, valamint az emésztést támogató komponensek. Utóbbi kiemelten fontos, hiszen egy allergiás kutya esetében a legtöbb emésztést segítő – gasztrointesztinális – eledel alkalmazása ki van zárva, hacsak nincs meg a hipoallergén minősítése – mint az Exclusion Intestinal-nak.
Milyen kutyáknak ajánlott?
Ételallergia sajnos egyre több fajta kutyát érint, ami csak úgy, mint nálunk embereknél bizonyos összetevőkre adott fokozott immunválaszt jelent. Négylábú barátaink esetében ez legtöbbször valamilyen gabona vagy esetleg csirkehússal való találkozásnál fordul elő, bár utóbbi esetben leginkább a csirkehús minősége az, ami problémát jelenti kezdetben. Amennyiben a kutya ilyen típusú allergiában szenved mindenféleképpen ajánlott hipoallergén kutyatáp etetése.
Viszont nem érdemes feltétlenül kivárni azt, hogy kutyusunk allergiás reakciókat váltson ki nem hipoallergén kutyatápra. Érdemes megkérdezni a tenyésztőt, akitől a kölyköt elhoztuk mik a gyakori betegségek, amelyekkel számolnunk kell. Bizonyos fajta kutyáknál (ilyen a Westie is) alapból ajánlott a minden mentes táp etetése, így nem csak őt, hanem minket gazdikat is megkíméljük jópár fejfájástól és aggódástól.
Alapvetően, ahogy nekünk sem árt, ha tartunk pár hónap extra egészséges hónapot, úgy bármely kutyafajta esetében sem jelenthet ez gondot. A hipoallergén kutyatápok mivel a legmagasabb minőséget képviselik a szuper prémium szegmensen belül még kiválóbb minőségű alapanyagokból és eljárásokkal készülnek így biztosak lehetünk benne, hogy a legjobbat kapja meg kis kedvencünk. Ezt pedig nem csupán a boldog falatozásban követhetjük nyomon, hanem a kutya fényesebb szőrzetén és kiegyensúlyozott testtömegén is.
Melyik hipoallergén kutyatápot válasszam?
Miután úgy gondoljuk választunk kedvenc négylábú családtagunknak a jóból könnyen belezavarodhatunk, hogy jó, de melyik a legmegfelelőbb választás?
Ha tudjuk, vagy legalábbis erős sejtésünk van róla, hogy mely alapanyagokra allergiás kedvencünk, azokat mindenképp zárjuk ki az étrendjéből, és fogjuk monoprotein-monoszénhidrát diétára. Ilyenkor nem csak egyetlen fehérjeforrásból fog táplálkozni, de szénhidrátból is egy félét visz majd be a szervezetébe.
Ezt szükség esetén akár már kölyökkorban is meg lehet tenni az Exclusion Hypoallergenic Puppy eledellel.
Ha fogalmunk sincs, kedvencünknél mi váltja ki az allergiás tüneteket, akkor a legjobb választás, ha csak hidrolizált állati fehérjés eledelt adunk neki. Ebből a csúcs változatot a Hill's z/d képviseli, mert kiegészítő összetevőként ActivBiome+ formulát is tartalmaz, így segít fenntartani az allergiás négylábúak kiegyensúlyozott emésztését is!