Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák / Termékek

A kutya étrendje: A kiegyensúlyozott étrend fontossága

A kutya étrendje: A kiegyensúlyozott étrend fontossága

Csakúgy, mint az embereknek, négylábú kedvenceink táplálkozása egy alapvető eleme a jólétüknek. Itt van pár tanács az egészséges étrend kialakításához.

A táplálkozásra vonatkozó elméletek különböző filozófiákat követnek, és a piacon elérhető termékek mindezeket az eltérő ideológiákat ki is elégítik. A funkcionális táplálkozástól a Grain free (gabona mentes) diétáig, a Low grain (alacsony gabonatartalmú) étrendtől a vegetáriánus és vegán étrendig terjed a választék.

Így hát, vannak olyan alapvető szempontok, amelyeket mindig figyelembe kell venni, amikor kis barátunk napi étrendjéről döntünk.

  1. Az étrendnek könnyen emészthetőnek és kiegyensúlyozottnak kell lennie. A túl sok szénhidrát túlterhelheti az emésztőrendszert felesleges fermentáció okozásával és megzavarhatja a bélflórát is
  2. A kutya szervezete csak kis mennyiségű szacharózt képes megemészteni, ezért ajánlott olyan ételeket keresni, amelyek csak korlátozott mennyiségben tartalmazzák ezt az összetevőt.
  3. A mesterséges színezékek, tartósítószerek és ízesítőszerek kerülendők. Egyrészt nem nyújtanak bizonyított előnyöket, másrészt nincs biztos bizonyítékunk arra, hogy ártalmatlanok lennének...
  4. A zsírok alapvető fontosságúak a kutya étrendjében, mivel elősegítik a zsírban oldódó vitaminok felszívódását. Ezért elengedhetetlen, hogy a választott táplálék eredete kiváló minőségű legyen, és annak tárolása megfelelő módon történjen.

Húsevő vagy mindenevő a kutya?

Sokak szerint a kutya egy húsevő állat, közben kutatások azt állítják, hogy az idő során az evolúció révén mindenevővé vált.

A kutya elsődleges rendszertani besorolása; ragadozó. Ez még a farkasoktól származik és teljesen gabonamentes étrendet feltételez. Ez mindenképpen megfelelő étrend lehet a kutyáknak viszont egy nagyon súlyos hibát el kell kerülni!

Egy jó grain free (gabonamentes) étrend nem kell, hogy csak húsból álljon össze. A gabonák hiányával nincsen semmi probléma, de a túlzott fehérjebevitel veseproblémákat okozhat tappancsosainknak. Ezért figyeljünk arra, hogy a hús mennyisége megfelelő legyen és az étrend tartalmazzon olyan szénhidrátokat, zsírokat, rostokat, vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyek szükségesek számára. Továbbá a farkasok életmódja megkövetelte a bevitt tápanyagok jelentős méretű felhasználását. A mai kutyák életmódja ettől már nagyon megváltozott, így az étrendet az életmódhoz kell igazítani.

A másodlagos besorolás szerint a kutya szervezete egy bizonyos evolúción ment keresztül, amely mindenevővé tette. Ez azt jelenti, hogy egyes tanulmányok szerint a kutya teste ma már képes feldolgozni mind növényi, mind állati eredetű ételeket. A gabonák jelenléte az étrendjében tehát jól tolerálható, de csak néhány alapvető szabály betartása mellett:

  1. Túl magas gabonatartalmú termékeket kerülni kell!
  2. Részesítsük előnyben a rizst: A rizs könnyen emészthető gabonaféle, míg a búza és a zab kerülendő!
  3. A gabonafélék mindig egy bizonyos (alacsony) százaléka legyen a bevitt húsokhoz képest, ilyen módon biztosíthatjuk a megfelelő lizin tartalom bevitelét!
  4. Olyan tápokat válasszunk, amelyekben a keményítők megfelelően lettek főzve, hogy elősegítsék azok helyes felszívódását!

Javaslatok/tippek

Bármi is legyen a választott táplálkozási filozófia a kutyája számára, van néhány apró szabály, amelyek segíthetnek javítani az egészségét és jólétét:

  • Ajánlott egy felnőtt kutya napi két étkezést kapjon (ellentétben a korábbi gyakorlatokkal), míg a kölykök esetében a napi adagot három részre osztani a legmegfelelőbb
  • Ne hagyjuk, hogy a kutya ossza be, hogy mikor eszik. Az ideális megoldás az, ha meghatározott időpontokban kínáljuk neki az ételt és körülbelül fél óráig hagyjuk előtte, majd távolítsuk, ha a maradékot, ha van.
  • A kereskedelemben kapható száraztápok általában teljesek és kiegyensúlyozottak. A kutya mérete, súlya és életstílusa alapján meghatározott a napi ajánlott adag. Ha nedves eledelt vagy házi készítésű ételt szeretnénk adni a kedvencünknek, figyelembe kell venni ezt, és csökkenteni kell a száraztáp ajánlott adagját, hogy elkerüljük a túlsúlyosodást.

A házi készítésű táplálkozás jó alternatíva lehet az ipari száraztápokkal szemben, bár nagyobb kockázatokkal jár. Fontos, hogy a házi készítésű étrendet állatorvosi táplálkozási szakértő felügyelje, hogy elkerüljük a tápanyaghiányokat vagy az egyensúlyhiányt, amely a "házi" megoldásokból adódhat.

Tiltott ételek

Mivel közvetlen kapcsolatban élnek velünk, és családunk szerves részét képezik, gyakran hajlamosak vagyunk úgy kezelni a kedvenceinket, mintha emberek lennének. Az érzelmi kötődés, ami közöttünk van, biztosan hasonló, de nem szabad összekeverni a kutyánk táplálkozási igényeit a sajátjainkkal. Gyakran előfordul, hogy amit mi eszünk, nem megfelelő a kutyánk számára, míg néha az, amit ő szeretne vagy kér, nem egészséges számára.

Melyek ezek az ételek?

  • Csokoládé
  • Fagylalt (kivéve ha kifejezetten a kutyáknak készült)
  • Fokhagyma és hagyma
  • Csontok
  • Cukor és édességek
  • Sós rágcsák
  • Mazsola
  • Avokádó
  • Alkohol

Forrás